Α.Ο.ΚΥΜΗΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ Λ. 53-66

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Η Κύμη είχε το πλεονέκτημα λόγω της έδρας, αλλά ο Ιωνικός απέδειξε μέσα στο παρκέ πως ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια τη νίκη με 53-66, κάνοντας την ανατροπή στο σκορ της σειράς (1-2) έχοντας πλέον το ματς μπολ στην έδρα του το ερχόμενο Σάββατο ώστε να πάρει εκείνος την πρόκριση για τον τελικό της Α' ΕΣΚΑΣΕ.
Οι παίκτες του Καραμπέτσα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, ήταν διαβασμένοι και πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα γνωρίζοντας πως η Κύμη δεν έχει βάθος στον πάγκο και κάποια στιγμή θα έμενε από...καύσιμα.
Έτσι και έγινε, με τον Ιωνικό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο β' ημίχρονο όταν με επιμέρους σκορ 18-35 "κλείδωσε" τη νίκη φέρνοντας τη σειρά στη Λαμία.
Η αρχή του αγώνα πάντως, ήταν ιδανική για την ομάδα της Κύμης, που μπήκε φουριόζα στο γήπεδο και προηγήθηκε με 21-10 στην α' περίοδο.
Γρήγορα όμως ο Ιωνικός ανέκαμψε, βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως από τον Τσακωνίτη που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του και το ημίχρονο έληξε με 35-31.
Η ζημιά για την Κύμη έγινε κυρίως στη γ' περίοδο, όταν ο Ιωνικός έκλεισε όλους τους διαδρόμους για το καλάθι του και με συνολικό σκορ 8-17 σε αυτή την περίοδο πήρε κεφάλι στο σκορ με 43-48.
Η τελευταία περίοδος βρήκε τον Ιωνικό να ξεφεύγει στο σκορ εξακολουθώντας να παίζει καλή άμυνα με το τελικό 53-66 να δίνει τη νίκη και το προβάδισμα πλέον στη σειρά στον Ιωνικό Λαμίας.
Από τον Α.Ο.Κύμης που με τόσο μικρό ρόστερ είναι υπέρβαση μόνο και μόνο το γεγονός ότι έφτασε μέχρι τα πλέϊ-οφ, ξεχώρισαν οι Πούλος και Χατζηστάμου που δέχτηκε μεγάλη πίεση για 40'.
Από τον Ιωνικό, κορυφαίος αναμφίβολα ο Τσακωνίτης και τον ακολούθησαν οι Κατσίμπας, Κουτκιάς.
Πολύ καλή η διαιτησία των Παντελίδη-Σπυρόπουλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 14-21, 8-17, 10-18.
Α.Ο.ΚΥΜΗΣ (Βελισσαράκος): Μπέλλος 4, Βάχλας, Κωστάκης 12, Φλώτσιος, Πούλος 16 (2), Γλωσσίδης, Χατζηστάμου 10, Σπανός, Βελισσαράκος 5 (1), Κωνσταντούρας 6, Ψαριανός, Νασάκης.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Καραμπέτσας): Σμυρνής 2, Φύκας 2, Κουμπούρας 8 (1), Οικονόμου 4, Διαμαντής 2, Κατσίμπας 13 (2), Αργύρης, Κουτκιάς 11, Ξηρός 4, Τσακωνίτης 20 (1).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Έχασε ο Γυμναστικός ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ »