Με το "αριστερό" στα πλέι-οφ ο Γυμναστικός

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)

Με το "αριστερό" μπήκε στην διαδικασία των πλέι-οφ ανόδου ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης, χάνοντας εκτός έδρας από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 78-59. Η ήττα αυτή δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εκτός προγράμματος, καθώς η Λιβαδειά είναι μια πολύ έμπειρη και δυνατή ομάδα, που έχει πολύ καλή έδρα. Βέβαια η διαφορά είναι πλασματική και δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική δυναμική των δύο ομάδων.

Ο Γ.Σ.Κ ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε από την αρχή να κυνηγάει το σκορ. Η γηπεδούχος ομάδα είχε εξαιρετικά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-12. Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γυμναστικό να μην μπορεί να βρει αμυντικές λύσεις και την διαφορά να μεγαλώνει. Το σκορ ημιχρόνου ήταν τελικά 43-22.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες της Κύμης έδειξαν να ξυπνάνε από τον αγωνιστικό λήθαργο. Η πίεση στην άμυνα απέδωσε καρπούς και προσέφερε αρκετά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 17-26 και όλα έδειχναν ότι ίσως στο τέλος να είχαμε ντέρμπι. Το ξεκίνημα όμως του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν απολύτως ισορροπημένο. Ο Γυμναστικός προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η Λιβαδειά είχε συνεχώς λύσεις και κατάφερνε να διατηρεί την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Αυτό προκάλεσε απογοήτευση στους φιλοξενουμένους και στα τελευταία λεπτά η διαφορά μεγάλωσε ξανά, κλείνοντας τελικά στους 19 πόντους.

Πλέον ο Γυμναστικός έχει δύο συνεχόμενα παιχνίδια στην έδρα του, αρχής γενομένης με το ματς απέναντι στην Α.Γ.Ε.Χ το ερχόμενο Σάββατο. Αν το κλειστό "Νίκος Μαρίνος" αποδειχθεί "άβατο" για τους αντιπάλους, τότε θα μπει δυναμικά στην διεκδίκηση της ανόδου στην Α κατηγορία.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:
Απόλλων Λιβαδειάς: Αναγνωστάκος 2, Βέλλιος 20, Τσόλας 2, Παπαδήμος 2, Στάθας 7, Κακοσαίος 9, Ευθυμίου 12, Γίτσας 5, Γιούλας 1, Σκάλτσας 18
Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης: Σέττος 14,Πόγκας 10, Κωνσταντούρας 10, Γιαννακός 12, Θεοδώρου, Πέτσας 1, Μπασινάς 9, Σιδεράκης 3, Τσικλιδής, Μαλανδρής