Εμπειρία και διαιτησία έκριναν το ντέρμπι!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)

Εξαιρετική απόδοση, που όμως δεν συνοδεύτηκε από την νίκη, είχε η ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Κύμης στο ντέρμπι με την ΑΓΕΧ. Ίσως μάλιστα να πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και είναι πραγματικά κρίμα κάποιες λεπτομέρειες να στερούν από τον Γ.Σ.Κ ένα πολύ μεγάλο βήμα προς την άνοδο.

Το ματς ήταν συναρπαστικό σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται πολλές φορές στην πρωτοπορία του σκορ. Η Κύμη έδειξε από την αρχή ότι ήταν αποφασισμένη να παλέψει το για την νίκη απέναντι στην καλύτερη ομάδα της κατηγορίας και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-15. Με το ίδιο πάθος συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου όμως η ΑΓΕΧ κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους(37-42) μετά από δύο πολύ δύσκολα τρίποντα στην λήξη του χρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Χαλκίδας πήρε πολύ γρήγορα διαφορά 11 πόντων και ίσως πίστεψε ότι "κλείδωσε¨την νίκη. Η ψυχωμένη αντίδραση του Γυμναστικού ήταν άμεση και κατάφερε να φέρει πάλι το ματς στον πόντο. Οι αμφιλεγόμενες όμως αποφάσεις των δύο διαιτητών ήταν καθοριστικές για τον τελικό νικητή. Το μενού είχε ανάποδα άουτ, αμφισβητούμενα βήματα και μεταφορές, φάουλ που ποτέ δεν σφυρίχτηκαν και γενικά πολλές κρίσεις με δύο μέτρα και δύο σταθμά. Είναι κρίμα γιατί πρόκειται για δύο από του καλύτερους διατητές της κατηγορίας, που έχουν δείξει σε άλλα παιχνίδια ότι αν θέλουν δεν χάνουν φάση. Πάντως το ότι ξέφυγε η διαφορά πάνω από τους 10 πόντους οφείλεται για ακόμη μια φορά στην απογοήτευση των παικτών της Κύμης. Για την ιστορία, τελικό σκορ Γ.Σ.Κύμης-ΑΓΕΧ 65-77
Οι πόντοι των δύο ομάδων:
ΓΣΚ: Σέττος 23, Κωνσταντούρας 9, Γιαννακός 17, Πέτσας 8, Μπασινάς 4, Σιδεράκης 2, Πόγκας 2, Τσικλιδής, Θεοδώρου, Μαλανδρής, Παπασταμέλος
ΑΓΕΧ: Γρηγοράκης 30, Μπακάμης 23, Αναγνωστάκης 7 , Βελισσαράκος 4, Προκοπάκης 4, Γεωργίου 3, Βλάχος 4, Στεφάνου 2

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 25 Μαρτίου 2012 14:52