Έγραψε ιστορία ο Γυμναστικός!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(6 ψήφοι)

Ο διαιτητής σφύριξε την λήξη και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς! Οι παίκτες έγιναν ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου, ενώ οι φίλαθλοι άναψαν καπνογόνα και αποθέωσαν την ομάδα. Στην συνέχεια, σύσσωμη η ομάδα ανταπέδωσε το χειροκρότημα στην κερκίδα που με τον συγκλονιστικό της παλμό είχε σημαντικό μερίδιο στην μεγάλο θρίαμβο. Τα πανηγύρια συνεχίστηκαν έξω από το γήπεδο, καθώς το συγκεντρωμένο πλήθος δεν έλεγε να αποχωρήσει, ενώ ακολούθησε πορεία στην πλατεία της πόλης. Όλα αυτά μετά την τεράστια νίκη του Γυμναστικού Συλλόγου Κύμης επί του Απόλλωνα Λειβαδιάς με σκορ 76-64, μια νίκη που οριστικοποίησε την άνοδο της ομάδας από την Κύμη στην Ά ΕΣΚΑΣΕ.

Για να επιτευχθεί η άνοδος χρειάστηκε να γίνουν μια σειρά από πολύ δύσκολες ανατροπές. Καταρχάς, στην φάση των ομίλων ο Γ.Σ.Κ είχε μείνει πίσω στην διεκδίκηση της πρόκρισης, αλλά μια πολύ καθοριστική εκτός έδρας νίκη επί της Αυλίδας του έδωσε τελικά την είσοδο στα Play Off. Εκεί, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, αφού έκανε δύο διαδοχικές ήττες. Πλέον ελάχιστοι ήταν αυτοί που πίστευαν ότι θα μπορούσε να ανακάμψει, με την ομάδα όμως να διαψεύδει για ακόμα μία φορά τα προγνωστικά. Με δύο σερί νίκες επί του Κύνου έφτασε στο σημείο να τα παίξει όλα για όλα για την άνοδο σε ένα εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Λιβαδειά. Ούτε τώρα όμως η αρχή ήταν ιδανική, αφού η Κύμη βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-28. Στην συνέχεια όμως έκανε μια πολύ μεγάλη ανατροπή και έφτασε στην νίκη με 75-64. Όλες αυτές οι ανατροπές μόνο τυχαίες δεν είναι, απεικονίζουν απόλυτα τα ψυχικά αποθέματα αυτής τα ομάδας, την θέληση και το πάθος που υπήρχε για να πετύχει τους στόχους της.

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το χθεσινό ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Γυμναστικό. Υπήρχε νωθρότητα στην άμυνα, αδυναμία στα ριμπάουντ και δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Από την άλλη, οι παίκτες της Λιβαδειάς μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, ήταν εξαιρετικά εύστοχοι από την περιφέρεια, ενώ πίεζαν ασφυκτικά στην άμυνα. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όμως είδαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Ο Γυμναστικός έσφιξε πάρα πολύ την άμυνα του, περιόρισε τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και βρήκε τον τρόπο να σημειώσει μερικά εύκολα καλάθια. Στηρίχθηκε κυρίως σε διεισδύσεις από την κορυφή της ρακέτας, που απέφεραν είτε εύκολα lay up είτε ασίστ. Επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 25-14, με την Κύμη να κλείνει το ημίχρονο χάνοντας με 1 πόντο, αλλά έχοντας βάλλει τις βάσεις για τον επερχόμενο θρίαμβο. Πλέον, οι παίκτες του Απόλλωνα Λειβαδιάς είχαν υποστεί ψυχολογικό σοκ από τον τρόπο που οι αντίπαλοι τους κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Γυμναστικός, συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο όπως έκλεισε το πρώτο και ουσιαστικά «σφράγισε» την νίκη. Κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων και μετά έπαιξε έξυπνα για να την διατηρήσει ως το τέλος.

Την επόμενη Κυριακή θα διεξαχθεί στην Χαλκίδα το τελευταίο ματς της χρονιάς με αντίπαλο την ΑΓΕΧ. Μπορεί τα πάντα να έχουν κριθεί όσον αφορά την άνοδο, ανεβαίνει η ΑΓΕΧ και ο Γυμναστικός, αλλά θα είναι ένα παιχνίδι φιέστα και για τις δύο ομάδες. Τα πανηγύρια συνεχίζονται λοιπόν σε μια εβδομάδα στην Χαλκίδα.

Πόντοι ομάδων:

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ: Μαλανδρής, Πόγκας 2, Σέττος 30, Κωνσταντούρας 8, Γιαννακός 15, Πέτσας 9, Σιδεράκης 3, Σέγκος, Γιαννιός, Τσικλιδής, Κουτέλος, Μπασινάς 8

Απόλλων Λιβαδειάς: Βέλλιος 6, Τσόλας 1, Παπαδήμος, Στάθας 8, Κακοσαίος 4, Ευθυμίου 20, Γίτσας 7, Σκάλτσας 15, Σανιδάς 3

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « 0-0 ο Α.Ο.Κύμης Ανδρονιάνοι, μια ομάδα με μέλλον! »