Προελαύνει ο Γυμναστικός

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(3 ψήφοι)
Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ

Ένα ακόμα βήμα προς την άνοδο έκανε ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης το Σάββατο 04/02, καθώς νίκησε τον Αστέρα Αλιβερίου με σκορ 70-53. Ο Γυμναστικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 21-5, με την Κύμη να παίζει εντυπωσιακό μπάσκετ και να δείχνει την διαφορά ποιότητας από την αντίπαλο της. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 43-20, με την διαφορά λίγα λεπτά πριν να έχει ξεπεράσει τους 30 πόντους!
Ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά για την ομάδα της Κύμης, στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσίασε αγωνιστική κοιλιά.Έγιναν πολλά λάθη και υπήρξε μεγάλη νευρικότητα ατο παιχνίδι. Η ομάδα του Αλιβερίου κατάφερε να αντιδράσει και να πλησιάσει στο σκορ. Ο Γυμναστικός όμως συνήλθε άμεσα και δεν έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους του να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την νίκη. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Παντελίδης και Κάλφα, οι οποίοι τα πήγαν πολύ καλά στον έλεγχο των φάσεων.
 Οι μεταπτώσεις στην απόδοση της Κύμης οφείλονται στην απειρία της ομάδας, αφού θυμίζουμε ότι είναι νεοφώτιστη στην κατηγορία και η επανίδρυση της έγινε μόλις την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν. Μέσα όμως από την πολύ δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις έχει φτάσει στο σημείο να είναι από τα φαβορί για την άνοδο, γεγονός που από μόνο του είναι πολύ σημαντικό κατόρθωμα  Πλέον ο Γυμναστικός θα διεκδικήσει την είσοδο του στα μπαράζ ανόδου απέναντι στην Αυλίδα, σε ένα ματς που θα κρίνει όλη την χρονιά και για τις δύο ομάδες. Ο νικητής θα έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί στα πλέι οφ για την άνοδο στην Ά ΕΣΚΑΣΕ. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στις 19/02 στο κλειστό γήπεδο Σχηματαρίου.
Από την μεριά του ο Αστέρας Αλιβερίου βρίσκεται στην 7η θέση της Β ΕΣΚΑΣΕ, πάνω μόνο από τον Κένταυρο που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα. Το θετικό είναι ότι στην ομάδα του Αλιβερίου αγωνίζονται πολλοί νεαροί παίκτες, που έχουν μεγάλη προοπτική για το μέλλον. Αν δουλέψουν σωστά έχουν την δυνατότητα να αναγεννήσουν τον Αστέρα που πριν από λίγα χρόνια είχε εξαιρετική παρουσία στα πρωταθλήματα της Εύβοιας.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2012 15:19
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ήττα μεν, εμπειρίες δε... »